Ogrodoteka.pl

Aktualnie jesteś: Strona główna » Aktualności » Jak dbać o czystość wody w basenie?

Jak dbać o czystość wody w basenie?

2016-09-20

Aby w pełni czerpać przyjemność z posiadania dużego basenu ogrodowego, należy dbać o jego czystość. Osiadające na ściankach glony, wirujące w wodzie grzyby, bakterie i wirusy, a także opadające liście i piasek – wszystko to wpływa na zanieczyszczenie i mętnienie wody w basenie. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby na walkę z takimi problemami.

Filtry i pompy

Po pierwsze, kupując wielkogabarytowy basen, należy liczyć się z koniecznością zakupu akcesoriów oczyszczających i uzdatniających wodę. Pierwszym punktem obowiązkowym będzie tutaj pompa filtrująca oraz filtry mechaniczne. Najczęściej są dołączane do zestawu wraz z basenem. Zatrzymują osady i zanieczyszczenia żwirowe, żwirowo-antracytowe oraz piaskowe. Wyposażone są we wskaźniki alarmujące nas o momencie, w którym trzeba ów filtr oczyścić i wypłukać. Czyszczenie filtra wymaga usunięcia części wody z basenu – przy okazji jest więc ona  co jakiś czas choć częściowo wymieniana na świeżą.

Filtr z pompą zewnętrzną, oczyszczający wodę w basenie

Należy kupować pompę o takiej mocy, dzięki  której możliwe będzie czterokrotne przetoczenie całej zawartości basenu w ciągu jednej doby. Wydajność pompy podawana jest w m3/h. Aby więc obliczyć optymalną moc dla pompy dostosowanej do naszego basenu, musimy podzielić pojemność basenu wyrażoną w metrach sześciennych przez sześć. Taka samą wydajność powinny mieć filtry.

Dla mniejszych basenów zarezerwowane są wkłady filtracyjne, które mają wbudowaną siatkę stalową, polietylenową lub poliestrową. Tutaj również trzeba pamiętać o dokładnym i regularnym ich czyszczeniu. Jeśli jednak wszystkich systemów jest więcej oraz jeśli dodatkowo decydujemy się na zainstalowanie ogrzewacza wody, wówczas przydatne będzie niekiedy osobna szopka lub domek ogrodowy zlokalizowany w pobliżu  basenu.

Woda w basenie wyposażonym w filtry krąży w układzie zamkniętym. Z niecki basenowej wypływa przez rynny lub przez skimmery na zewnątrz, do pompy piaskowej. Skimmery wychwytują zanieczyszczenia o większych rozmiarach (np. liście lub włosy), które krążą po powierzchni wody. Osiadają one na siatce zainstalowanej wewnątrz urządzenia. Następnie,  woda zostaje zassana do pompy wychwytującej zanieczyszczenia o mniejszych rozmiarach.

Schemat ukazujący obieg wody w basenie wyposażonym w oprzyrządowanie optymalnie wspierające użytkownika w utrzymywaniu wody w czystości

 

Usuwanie zanieczyszczeń z dna basenu

Nie wszystkie zanieczyszczenia są wyłapywane przez skimmery i nie wszystkie też trafiają do pompy filtracyjnej. Część takich zanieczyszczeń osiada na dnie i trzeba je stamtąd ręcznie usunąć. Pomocne w tym będą specjalne odkurzacze, które producenci przygotowują dla posiadaczy basenów ogrodowych. Z czasem warto też zaopatrzyć się w pokrywy, które zabezpieczają basen w czasie, gdy z niego nie korzystamy.

 

Koagulacja zanieczyszczeń w basenie

Zanieczyszczenia, których nie da się usunąć za pomocą odkurzacza, a które krążą po basenie i nie są filtrowane przez pompę, mogą zostać potraktowane środkami chemicznymi. Szczególnie przydatne są w tym przypadku środki do koagulowania zanieczyszczeń. Zapobiegają mętnieniu wody wychwytując i wiążąc się z  najdrobniejszymi cząsteczkami zanieczyszczeń, których nie wychwytuje pompa. Po zwiększeniu objętości, zanieczyszczenia tego typu mogą już zostać odprowadzone do filtra i usunięte z powierzchni basenu.

W usuwaniu zanieczyszczeń z basenu pomocne jest stosowanie środków chemicznych

Poza stosowaniem chemii, ważne jest także mechaniczne czyszczenie basenu. Gdy decydujemy się na całkowitą wymianę wody, powinno być to dla nas tożsame z odbyciem pełnego szorowania dna i ścianek basenu z wszelkich zanieczyszczeń. Czynność powinna zakończyć się dezynfekcją.

Zadbaj o odpowiedni odczyn Ph w basenie

Poza filtrowaniem wody w basenie, istotne jest utrzymywanie w niej neutralnego poziomu Ph (optymalnie powinien on wynosić ok. 7,5). Woda o odczynie kwasowym może  uszkodzić niektóre metalowe elementy konstrukcyjne w basenach stelażowych. Kapanie się w wodzie o odczynie niższym niż ph 4 może doprowadzić też do podrażnienia skóry i oczu. Z drugiej strony: bardziej zasadowy odczyn wody może doprowadzić do wytrącania się z cząsteczek wody wapnia, które doprowadza do osadzania się na ściankach basenu kamienia. Kamień jest niezwykle trudny do usunięcia, doprowadza do nadwyrężenia struktury basenu i wygląda niekorzystnie.

W sklepach dostępne są specjalne preparaty w formie tabletek lub płynów, które regulują odczyn pH. Sam odczyn można sprawdzić instalując w basenie specjalny miernik stężenia chloru i wartości pH. Aby ułatwić sobie dozowanie substancji regulujących poziom pH, można sprawić sobie urządzenia zwane chloratorami, są tanie i łatwo dostępne. Samoczynnie dozują odpowiednią ilość preparatów.

Wróć do listy »

Partnerzy

  • Ogrodosfera
  • Eco-Market.pl
  • PanMajster.pl
  • Fabryka Ogrodów
  • Portal  e-ogrody.pl
  • GardenWay Romania
  • Pomocspołeczna.rybnik
  • OPS Rybnik

REKLAMA w serwisie

Informacje ogólne

Twoje konto

Społeczności

Bezpieczne

Płatności online

Masz pytania?

Zadzwoń do nas


Ogrodoteka.pl to branżowy katalog internetowy, w którym znajdziesz szereg przydatnych informacji na temat firm z branży ogrodniczej. Reklama na naszym portalu pozwoli zaistnieć twojej firmie w sieci. Wizytówki w serwisie zawierają wszelkie niezbędne dane kontaktowe, opis działalności firmy, mapkę dojazdu oraz galerię zdjęć.