Ogrodoteka.pl

Aktualnie jesteś: Strona główna » Aktualności » Uprawa roślin pod przykryciem: agrowłóknina, tunel foliowy, szklarnia

Uprawa roślin pod przykryciem: agrowłóknina, tunel foliowy, szklarnia

2016-08-03

Uprawa roślin pod osłonami przynosi same korzyści, szczególnie w przypadku gatunków ciepłolubnych. Uprawiając rośliny pod osłonami, wydłużamy ich okres wegetacyjny, co oznacza, że nasiona możemy wysiać bardzo wcześnie, a plony można zbierać długo. O wiele dłużej niż w przypadku wysiewu w gruncie.

Osłony pozwalają na ochronę roślin przed wiatrem, zmieniającą się temperaturą, a także przed zwierzętami i insektami. Jedyne, na co musimy uważać hodując rośliny w szklarniach, tunelach  i pod agrowłókninami to ryzyko nadmiaru wilgoci i rozwijające się w ślad za tym grzyby.

Dla wielu ogrodników uprawianie roślin pod osłonami jest sposobom na efektywną i bezproblemową rozsadę, a więc na stworzenie takich warunków, aby rośliny mogły wpuścić pierwsze pędy z zaszczepek i nasion. Gdy rozsada jest gotowa, a temperatura na zewnątrz odpowiednio wysoka, roślinki wędrują swoje stałe miejsce pod gołym niebem.

Folia perforowana i agrowłóknina

Są to materiały przepuszczające światło słoneczne, a także wilgoć. Agrowłókninę rozpościeramy bezpośrednio nad wysianymi nasionami w gruncie. Brzegi należy zabezpieczyć przed porywami wiatru. Agrowłóknina jest bardzo tania, można kupić ją wiosną niemal w każdym supermarkecie. Najczęściej stosuje się ją wiosną dla ochrony nowalijek, a także później dla ochrony pędów truskawek. Niestety, roślin pod agrowłókniną nie można efektownie wietrzyć, a tym samym pozbawiać je nadmiaru wilgoci. Dlatego nie nadają się do stosowania podczas upalnego lata.

Siatka perforowana ochrania rośliny przed chłodem i uszkodzeniami mechanicznymi,

zapewniając jednocześnie przewiew w czasie upalnych letnich dni. Fot. Ogrodosfera.pl

 

Tunele foliowe

Tunele foliowe to konstrukcje wsparte na lekkich stelażach: drewnianych, aluminiowych lub z PCV. Kupując tunel foliowy zwróćmy uwagę na jakość folii. Na opakowaniach można zauważyć oznaczenia, czy folia jest przeznaczona do użytku jedno- czy wielosezonowego. Tunele foliowe na stelażach mają zwykle taką wysokość, która pozwala na swobodne przemieszczanie się wewnątrz. Największe tunele foliowe mają długość nawet 10 metrów. W takich foliakach można z pełną swobodą hodować rośliny wysokopienne: oberżynę, ogórki lub paprykę, tudzież pomidory.

Tunel foliowy z dwoma drzwiami. Fot. Ogrodosfera.pl

Szklarnie

Szklarnia ogrodowa - niezależnie od tego, czy jej ścianki są pokryte panelami poliwęglanowymi, czy też szkłem - jest zwykle rozwiązaniem bardziej komfortowym niż tunel foliowy. O ile folia może się z czasem podrzeć, zabrudzić, zniszczyć lub stracić swoje właściwości przepuszczania światła, o tyle szklarnia zachowa swoje właściwości jednak na dłużej. Wraz z większą trwałością oczywiście podąża zdecydowanie wyższa cena, jaką osiągają szklarnie w stosunku do tuneli. O ile najprostszy tunel o powierzchni około 6 metrów kwadratowych można kupić za ok. 700 zł, o tyle ceny  szklarni o analogicznych do tuneli powierzchniach będą już zawsze o kilkaset złotych wyższe.

Duża szklarnia ogrodowa. Fot. Ogrodosfera

Podsumowując, decyzja o tym, jaką osłoną dla roślin wybierzemy, zależy od tego jak zasobny jest nasz portfel, jak bardzo zależy nam na względach estetycznych, a także od tego jak rozległe są nasze uprawy. Jeśli zależy nam na pięknym zakątku ogrodowym, w którym będziemy hodowali głównie bazylię do pasty oraz pomidorki koktajlowe, wówczas wystarczająca może okazać się szklarnia. Sklepy oferują niesamowicie efektowne modele, dzięki którym cały ogród nabiera innego wymiaru. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby w ogrodzie stworzyć profesjonalne źródło zdrowej, ekologicznej żywności, z którego można czerpać przez całe lato, wówczas dobrze jest zdecydować się jednak na pokaźnej wielkości tunel foliowy z czterosezonową folią i z metalowym stelażem.

Wróć do listy »

Partnerzy

 • Ogrodosfera
 • Eco-Market.pl
 • PanMajster.pl
 • Fabryka Ogrodów
 • Portal e-ogrody.pl
 • testowe dodanie
 • Pracownia architektoniczna
 • Pracownia Architektury Krajobrazu
 • Pomocspołeczna.rybnik
 • OPS Rybnik

REKLAMA w serwisie

Informacje ogólne

Twoje konto

Społeczności

Bezpieczne

Płatności online

Masz pytania?

Zadzwoń do nas


Ogrodoteka.pl to branżowy katalog internetowy, w którym znajdziesz szereg przydatnych informacji na temat firm z branży ogrodniczej. Reklama na naszym portalu pozwoli zaistnieć twojej firmie w sieci. Wizytówki w serwisie zawierają wszelkie niezbędne dane kontaktowe, opis działalności firmy, mapkę dojazdu oraz galerię zdjęć.