Ogrodoteka.pl

Aktualnie jesteś: Strona główna » Aktualności » Zabawy w ogrodzie: jak zadbać o rozwój kreatywności u dziecka?

Zabawy w ogrodzie: jak zadbać o rozwój kreatywności u dziecka?

2016-10-13

Zdolność do kreatywnego myślenia jest bardzo przydatna w życiu: to właśnie ona określa, na jakim poziomie rozwiązujemy problemy, jakie rozwiązania logistyczne stosujemy oraz w pewnym stopniu determinuje to, jak radzimy sobie w sytuacjach towarzyskich. W przeciwieństwie do inteligencji – kreatywność można rozwijać przez całe życie.  

Im dziecko jest młodsze, tym łatwiej jest zaangażować je w nowe aktywności, dlatego warto skupić się na rozwijaniu jego kreatywności jak najwcześniej. Warto pomyśleć na przykład o ogrodzie: latem to właśnie tutaj dziecko spędza najwięcej czasu.  W sklepach znajdziemy mnóstwo akcesoriów do zabaw na powietrzu: domki dla dzieci, konstrukcje do wspinaczki, piaskownice, huśtawki, a także karuzele, baseny  i meble przeznaczone specjalnie dla dzieci. Wiele tego typu akcesoriów możemy wykonać też sami – sprawdzą się nawet najprostsze pomysły.

Przedszkola często angażują się w akcje wspierające rozwój wyobraźni dzieci. 

Na zdjęciu: zajęcia rozwijające kreatywność u dzieci, regularnie organizowane przez Akademię Wyobraźni Play-Doh

 

Szukając możliwości zaaranżowania ogrodu w taki sposób, aby umożliwiał jak najszersze rozwijanie kreatywności, spróbujmy skupić się na indywidualnych upodobaniach naszego dziecka. Preferencje dotyczące konkretnego typu zabawy zależą od płci dziecka, jego uwarunkowań temperamentalnych (które wychodzą na jaw już w pierwszych miesiącach życia), a także od tego, czy dziecko jest towarzyskie. Jeśli dziecko ma wielu kolegów, których chętnie zaprasza do zabawy, wówczas ucieszy się z domku na drzewie lub domku ustawionego w głębszych zakamarkach ogrodu. W zależności od płaci, dzieci wybierają zabawę w dom/sklep albo zabawę w piratów/gonitwy. Warto ustawić domek/szopkę do zabaw dla dzieci w miejscu odosobnionym, do którego dorośli nie mają dostępu. Dzieci uwielbiają kryjówki, tunele i zakamarki.

W rozwoju kreatywności ważna jest aktywność fizyczna, bowiem w najmłodszych latach rozwój intelektualny jest ściśle związany z rozwojem motoryki dużej i małej. Dziecko powinno stosunkowo wiele czasu spędzać na powietrzu w graniu w gry zręcznościowe lub takie, które wymagają koordynacji wzrokowo-ruchowej. W tym kontekście przydatne będą te sprzęty na placu zabaw, które będą wymagały od dziecka spojrzenia w górę i śledzenia obiektów znajdujących się w różnych płaszczyznach. Wspinanie się na ściankę wspinaczkową w przypadku dzieci oznacza nie tylko ćwiczenie tężyzny fizycznej, jak w przypadku dorosłych, ale także pozwala zadzierać głowę do góry, aby wyłapywać cel znajdujący się poza standardowym polem widzenia.

Ćwiczenie kreatywności przebiega również szybciej, jeśli dziecko ma kontakt ze środowiskiem żywym. Gdy jest zmuszone do zorganizowania karmnika lub kryjówki dla zwierząt ogródkowych, na bieżąco sprawdza efektywność zastosowanych przez siebie rozwiązań i ma szansę na modyfikowanie ich w ślad za zmieniającymi się warunkami.    

Wróć do listy »

Partnerzy

 • Ogrodosfera
 • Eco-Market.pl
 • PanMajster.pl
 • Fabryka Ogrodów
 • Portal e-ogrody.pl
 • testowe dodanie
 • Pracownia architektoniczna
 • Pracownia Architektury Krajobrazu
 • Pomocspołeczna.rybnik
 • OPS Rybnik

REKLAMA w serwisie

Informacje ogólne

Twoje konto

Społeczności

Bezpieczne

Płatności online

Masz pytania?

Zadzwoń do nas


Ogrodoteka.pl to branżowy katalog internetowy, w którym znajdziesz szereg przydatnych informacji na temat firm z branży ogrodniczej. Reklama na naszym portalu pozwoli zaistnieć twojej firmie w sieci. Wizytówki w serwisie zawierają wszelkie niezbędne dane kontaktowe, opis działalności firmy, mapkę dojazdu oraz galerię zdjęć.