Dobre połączenia w ogrodzie
2017-10-23
Jak urządzić sad, aby uzyskać jak największe plony? Kluczem często jest dobór odpowiedniego sąsiedztwa dla roślin. Dziś kilka słów o wartościowych połączeniach wśród ros lin: sprawdź, jak rośliny wpływają na siebie wzajemnie w ogrodzie.
Towarzystwo dla pomidorów
Co sadzić obok pomidorów, aby jak najlepiej rosły? Doświadczenie sadowników pokazuje, że zdecydowanie lepszemu wzrostowi pomidorów służą rośliny odstraszające szkodniki. Z reguły są to te warzywa, które pachną najbardziej intensywnie: cebula, czosnek, pokrzywa i aksamitka. Warto też posadzić wokół pomidorów seler naciowy i pietruszkę. A co mogą dać pomidory innym roślinom? Bardzo dobrze przy pomidorach rozwija się agrest. Czerwone owoce pomidorów skutecznie odstraszają przędziorki i mszyce, które agresywnie atakują liście agrestu. Szczególnie skutecznie niwelują niszczące działanie grzybów atakujących liście agrestu - mączniaka amerykańskiego. Udowodniono też, że agrest rośnie szybciej, gdy w sąsiedztwie ma właśnie nie co innego jak pomidory.
Zbawienne działanie czosnku
Intensywny zapach czosnku jest w stanie ochronić nie tylko agrest przed szkodnikami, ale też zapobiega rozwijaniu się częstej wśród krzewów owocowych przypadłości, jaką jest szara pleśń. Dlatego w pobliżu czosnku świetnie będą rozwijać się też porzeczki, maliny, czy tryskawki. Dodatkowo, szybko zauważymy, że uprawy, wokół których nasadzimy czosnku, będą mniej niepokojone przez mrówki, mszyce, a nawet większe gryzonie!
Wskazówki dla drzew owocowych
Gdy w ogrodzie sadzimy grusze i jabłonie, dobrze jest zorganizować im towarzystwo klonu jednolistnego lub czarnej topoli. W jego towarzystwie, wspomniane drzewka owocowe będą rosły szybciej, a także, co ciekawe, zwiększy się ich odporność na spadające jesienią temperatury. Pozytywnie na wzrost wszelkich drzew owocowych wpływa naparstnica i wrotycz. Jeśli jednak w naszym sadzie postawimy głównie na jabłonie, wówczas obowiązkowo na grzędach w okolicy drzew powinny pojawić się proporcjonalnie duże ilości szczypioru. Będzie on bardzo skutecznym remedium na moniliozę oraz parch jabłoni, czyli na najbardziej chyba powszechnie jednocześnie bardzo groźne dolegliwości dotkliwie osłabiające drzewka jabłoni. Zamiast szczypiorku, może to być też częściowo chrzan.
Trawa zlokalizowana nad korzeniami wpływa niekorzystnie na rozwój drzewek owocowych
W niektórych sadach owocowych, wokół drzewek widzimy trawę. Zasianie trawy wśród młodych drzewek owocowych to bardzo dobry zabieg estetyczny - sad wygląda na bardziej uporządkowany. Jeśli mówimy jednak o praktycznych względach, wybór takiego rozwiązania to klasyczny „strzał w stopę“. Trawa odbiera korzeniom drzewek substancje odżywcze, hamuje ich zdrowy i swobodny rozrost. Zdecydowanie lepsze jest zasianie łubinu lub gorczycy, czyli tych roślin poplonowych, które głęboko się ukorzeniają, drenując przy tym głęboko glebę. Wydrenowana, spulchniona gleba działa ożywczo na korzenie rozwijających się drzewek owocowych. Jest to bardzo ważne w przypadku, gdy chcemy utrzymywać w ogrodzie drzewa, z które mają w przyszłości obrodzić zdrowymi i dorodnymi owocami. Gdy mamy w sadzie grusze, można pozostawić na ziemi czarny ugór.
Czy warto usuwać pokrzywę?
Uciążliwa dla sadownika pokrzywa, którą zwykle się usuwa jako chwast, jest bardzo pożyteczna dla niemal wszystkich krzewów owocowych. Dlatego najlepiej jest zostawić ją w spokoju, a do prac ogrodniczych używajmy po prostu długich rękawic, chroniących przed poparzeniem skóry.
Co posadzić obok winorośli?
Krzewy winorośli, którymi często obsadzamy altanki i pergole ogrodowe oraz płoty, dobrze czuja się w towarzystwie wiązu oraz morwy. Gałązki winorośli chętnie wspinają się na gałęziach wiązu. Nie dość, że gatunki te ładnie razem wyglądają, to jeszcze owoce winogron wyrastających w takim towarzystwie nabierają zdecydowanie bogatszego smaku. Lepiej też owocują. Należy przy tym pamiętać, aby nie sadzić w okolicach kapusty lub leszczyny - wówczas cały efekt mógłby być zniweczony, a w skrajnych przypadkach - pnącza winorośli mogłyby obumrzeć w takim towarzystwie. Efektowne towarzystwo dla winorośli to także łubin i hyzop - te krzewy również zwiększają zbiory winogron.
Kapusta i leszczyna to zdecydowanie niepożądane towarzystwo dla winorośli
Orzech włoski: prawdziwy samolub wśród drzew
Orzech włoski, mimo że niezwykle popularny w polskich ogrodach, jest skrajnie trudnym gatunkiem. Decydując się na posiadanie drzewa orzecha włoskiego, należy liczyć się z tym, że jego pobliżu nie urośnie nam porządnie nawet najzwyklejsza trawa. Wszystko przez juglon - substancję wytwarzaną przez tkanki tego drzewa, która pełni funkcję straszaka na konkurencję. Silnie ogranicza wzrost i rozwój roślin rosnących w pobliżu. To własnie juglon powoduje, że po obieraniu orzechów zostają nam trudne w usunięciu zabrudzenia na skórze dłoni.
Jakich połączeń unikać?
Mogłoby się wydawać, że maliny i jeżyny dobrze czuja się w parze - jednak nic bardziej mylnego! Rośliny te mają bardzo zbliżone potrzeby i są wobec siebie antagonistami. Zdecydowanie lepiej urosną, jeśli będą się nawzajem w ogrodzie widywały jedynie ze znacznego oddalenia. Dodatkowo, nie sadźmy ich w pobliżu truskawek. Wszystkie te gatunki będą też źle się czuły w towarzystwie kapusty i ogórków.
Jażyny w ogrodzie: czy można je sadzić obok malin?
Jeśli postanawiamy zorganizować w ogrodzie plantacje moreli, wówczas powinnismy oddalić je od towarzystwa ziemniaków i pomidorów. Jeśli natomiast mamy brzoskwinie - wówczas oddalmy je od drzewek jabłoni. Od drzewek jabłoni także z dala powinny trzymać się wszelkie rośliny z rodziny jaskrowatych, czyli popularne peonie i pełniki.
Podsumowanie
Mimo że niektóre połączenia mogą wydawać się kontrowersyjne, warto podążać za doświadczeniem ogrodników, które mówi jasno, ze stosując pewne proste połączenia,uzyskamy równie (jeśli nie lepsze) plony jak wtedy, gdy stosujemy najlepszej nawet jakości nawozy.